januar 25, 2023
Salenjaci
Svaka domaćica pravi salenjake na svoj način. Najčešće je to po bakinom receptu ili iz neke stare sveske i zahteva vreme i određenu veštinu.
Ja se trudim da to bude brzo i zabavno. Bez preklapanja i čekanja, a kiflice su uvek lisnate, meke i hrskave – ma, fantastične. Probajte.
Salenjaci
Ingredients
- 500 g brašna (najčešće koristim tip 500, za dizana testa)
- 1/2 kocke svežeg kvasca (ili kesica suvog )
- 200 ml mleka
- 100 ml vode
- 50 ml ulja
- 1 kašika šećera
- 1 kesica vanilin šećera
- 1 kašičica soli
- 200 g sala (samlevenog, sobne temperature)
- 100 g šećera u prahu
- pola teglice pekmeza (neka bude tvrđi, najbolje domaći od šljiva)
Instructions
- Rastvorite kvasac sa šećerom u toplom (ne vrelom!) mleku, pa sačekajte da se aktivira. Ako koristim suvi kvasac isto ga razmutim u mleku, iako nije neophodno.
- Postepeno dodajte polovicu brašna, pa napravite testo bez grudvica.
- Dodajte ulje, vanilin šećer i so rastvorenu u vodi, pa nastavite da mešate testo.
- Dodajte ostatak brašna i umesite testo. Masa mora da je homogena i elastična - da se testo ne razmazuje (lepi) po posudi ili podlozi. To se postiže energičnim mešenjem- ne možete preterati, ali dovoljno je pet minuta kako vas ruke ne bi zabolele.
- Sad ovo testo stavimo u veću činiju (vanglicu), pokrijemo da se ne suši i ostavimo na toplo mesto da se udvostruči. Ono raste između pola sata i sat vremena. Ako pustite testo da sada dobro naraste, salenjaci će sigurno biti dobri.
- Za to vreme pripremite salo. Ako nije usitnjeno sameljite ga na mašinu za meso. Ostavite na sobnoj temperaturi kako bi se moglo razmazati.
- Kad je testo naraslo, na većoj pobrašnjenoj podlozi razvaljajte ga u pravougaonik debljine 0,5 cm. Zatim nanosite salo. Ja ga nanosim prstima po površini, gledajući da ne utiskujem previše u testo. Upotrebite svo salo, ostavite samo malo -za jednu kašiku. To će vam trebati posle.
- Kada ste završili, smotajte rolat počevši od duže ivice testa, pa ga namažite po površini ostatkom sala i preklopite levu i desnu trećinu preko sredine, kako biste dobili kraću a deblju jufku. Ovako pripremljeno testo pokrijte krpom i ostavite na radnoj površini 5-10 min da "odmara", kako bi se lakše razvijalo.
- Ja ne "preklapam" testo, taj proces nikad nisam savladala. Pored toga, zahteva više vremena, jer se testo preklapa i "odmara" više puta, pa pravljenje salenjaka traje pola dana! Ovako smotano u rolat sasvim se fino lista, a kiflice brže idu u rernu.
- Za to vreme pripremite tepsije - trebaće vam dve. Dno pokrijte papirom za pečenje, kako se salenjaci ne bi zalepili. Rernu uključite da se greje na maksimum (kod mene je to 250 stepeni).
- Na pobrašnjenoj posudi razvaljajte testo u pravougaonik debljine nešto tanje od centimetra, ne previše tanko, jer se neće lepo listati. Isecite kvadrate veličine 5x5 cm (ja podelim pravougaonik na 5x6 ili 6x6, zavisi kako sam ga razvukla). Na svaki pravougaonik stavite kašičicu pekmeza, pa motajte kiflice, valjčiće ili kako već želite. Gledajte da vam pekmez bude pokriven testom, jer će se salenjaci razlistati, neki i otvoriti, a pekmez koji iscuri će se prepeći.
- Kada slažete kiflice u tepsiju pravite razmak, kako se ne bi slepile dok se peku. Stavite u maksimalno zagrejanu rernu, a temperaturu smanjite na 220 stepeni. Moraju naglo da narastu u vrućoj rerni. Kada počnu da žute smanjite na 170 i pecite još malo, dok blago ne porumene. Ne treba ih prepeći, biće tvrdi.
- Kad izvadite tepsiju iz rerne videćete da su kiflice u toku pečenja pustile određenu količinu masnoće. To je normalno i nakon minut- dva testo će to upiti. Vruće ih vadite iz tepsije i uvaljajte u prah-šećer, pa stavljajte u činiju za serviranje. Od šećera će se popustiti taman koliko treba, a kada se prohlade poslužite ih. Zato što se prave sa salom (po sastavu i poreklu slična svinjskoj masti) što duže stoje, salenjaci će biti mekši i ukusnij.